Historie a současnost značení

VYUŽITÍ FORENZNÍHO IDENTIFIKAČNÍHO ZNAČENÍ  

Forenzní značení mikrotečkami je velmi oblíbené u městských policií právě při hledání odcizených jízdních kol. Mikrotečky jsou pouhým okem neviditelné a jejich umístění a označení se zjistí až díky UV světlu a mikroskopu. Ale mikrotečky se nenabízí pouze na značení jízdních kol.

Jak plastové, tak litinové mikrotečky jsou velmi oblíbené ve firmách, kde je možné si označit nejen notebooky či telefony, ale také nejrůznější firemní předměty a na ty si vytvořit vlastní interní databázi.  

Mikrotečky se také hojně využívají v automobilovém průmyslu, kdy jednou sadou můžete označit většinu dílů na autě a tím si pojistit například nežádoucí výměnu v servisu. Mikrotečky nezaručí, že Vám nebudou díly odcizeny, ale v případě nalezení odcizených předmětů se mnohonásobně zvyšuje šance na to, že se Vám předměty vrátí. 

HISTORIE VE SVĚTĚ

Možnost ukládání textů / kódů do mikroteček je známá od r. 1926. Během 2. světové války byly mikrotečky využity pro přenos šifer. A v 50.letech minulého století došlo k využití mikroteček jako preventivní ochrany před podvodníky a zloději. Došlo k označení hracích žetonů v kasinech a následně se tento způsob prevence začal rozšiřovat do dalších oblastí průmyslu.

Kovové nebo polymerové částečky s obsahem unikátních kódů nanesených v příslušném množství na daný předmět umožňují ochranu předmětu před krádeží, znesnadňují další prodej odcizeného předmětu a představují ochranu před padělky.

Nejstaršími výrobci mikroteček jsou australská společnost DataDotDNA a britská společnost DATATAG.

Novinkou v oblasti forenzního identifikačního značení je tzv. syntetická DNA – SelectaDNA vyráběná britskou společností SelectaMark Security Systems plc. SelectaDNA představuje dvojí ochranu a naprosto jednoznačné spojení majitele s konkrétním předmětem. Mikrotečky s obsahem unikátních kódů jsou umístěny v syntetické DNA, která obsahuje druhý  naprosto unikátní DNA kód. Propojením těchto kódů a registrací v databázi se tento způsob ochrany majetku stává naprosto dokonalým pro odrazení pachatele.

Naprosto unikátní způsobem se na vývoji forenzního identifikačního značení podílí Česká republika. Tzv. forenzní identifikační značení – CodeDotDNA je naprosto jedinečné, unikátní a velice variabilní.  Nekonečné množství variant a kombinací umožňuje značení naprosto odlišné od všech zahraničních výrobců. CodeDotDNA je unikátnísvým složením, škály velikostí mikročástic i nepřeberným množstvím variant obsahu mikročástic. V zahraničí standardně používané alfanumerické kódy jsou v tomto případě standardním značením.